DJ na wesele – jaki sprzęt kupić

Żaden didżej na wesele nawet ten profesjonalny nie poprowadzi wesela bez przyzwoitego sprzętu. Działa to tak że w drugą stronę. Dobry sprzęt bez odpowiedniej osoby za jego sterami nie zapewnia sukcesu. Jaki zatem sprzęt kupić aby sprawdzić się w DJ na wesele ?

Konsola dla DJ na wesele

Jednym z ważniejszych elementów zaplecza technicznego dla DJ na wesele jest jego konsola. Powoli odchodzi się od prezentacji muzyki z płyt audio CD. Górą są obecnie zestawy odtwarzające pliki MP3. W niedalekiej przyszłości, a właściwie już pojawiają się sprzęty, które potrafią odtwarzać muzykę z serwisów muzycznych takich jak Tidal czy Spotify. 

Przykładem takiego urządzenia jest Denon Prime 4. Obecnie najbardziej rozpowszechnionymi urządzeniami są kontrolery didżejskie. Podpięte do odpowiedniego laptopa dają ogromne możliwości w zakresie segregacji, analizy i miksowania repertuaru muzycznego. Popularne są także urządzenia odtwarzające pliki MP3 a nie potrzebujące zewnętrznego komputera (Denon Prime 4, Denon Prime 2, Pioneer XDJ-RX, Denon SC Live 4).

Na rynku przodują 2 profesjonalne firmy produkujące DJ sprzęt:

 • Pioneer
 • Denon.

Kolejność jest tu przypadkowa. Wiele osób jest zwolennikami Pioneera, ale Denon też ma spore grono zwolenników. Nieważne której z powyższych firm sprzęt kupisz, na pewno technicznie spełnisz swoje zadanie jako DJ weselny. Pozostałe firmy (przykładowo Numark, czy Reloop) odstają jakościowo. Zatem jeśli chcesz być pewnym swojego sprzętu jako DJ na wesele sugeruję szukać urządzeń odtwarzających muzykę z firm Denon lub Pioneer.

Co prawda wesela nie są imprezami, na których trzeba zaawansowany sposób miksować muzykę, jednak warto mieć pod ręką DJ sprzęt z podstawowymi funkcjami takimi jak:

 • Regulacja tempa
 • Auto cue
 • Master tempo
 • Pętla
 • Pitch.

Pamiętaj że jeśli chcesz używać dwóch mikrofonów (na kablu i bezprzewodowego), to dobrze jeśli twój kontroler czy mikser będzie posiadał dwa wejścia mikrofonowe.

Nagłośnienie dla didżeja

Temat nagłośnienia na wesele jest dość obszerny. Na rynku jest masa różnych rozwiązań nagłośnieniowych. Mocniejsze, słabsze, bardziej lub mniej mobilne. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule „Jakie nagłośnienie na wesele dla didżeja wybrać„.

Mikrofony dla didżeja na wesela

Temat mikrofonu jest często przez początkujących DJ-ów traktowany po macoszemu. Jest to według mnie ważny element setupu DJ na wesele. O ile mikrofon na kablu to nie jest duży wydatek (kwota rzędu 200 do 400 zł za dobrej klasy mikrofon do konferansjerki), o tyle mikrofon bezprzewodowy to droższy nabytek.

Musisz uważać, aby mikrofon bezprzewodowy częstotliwością nie kolidował z falami LTE. Najlepiej jeśli zestaw bezprzewodowy posiada dwie anteny w systemie true diversity i dobrą jakość dźwięku. Mikrofon bezprzewodowy przyzwoitej jakości to koszt od 1000 do 2000 zł. DJ pełniący rolę wodzireja pewnie chętnie zaopatrzy się z bezprzewodowy mikrofon nagłowny. To także średnio koszt rzędu 800-1200 zł. Marki, wśród których warto wybrać dobry mikrofon bezprzewodowy to między innymi:

 • Shure,
 • Sennheiser,
 • AKG,
 • Beyerdynamic,
 • LD Systems.

DJ słuchawki

Na początku swojej drogi DJ powinien zaopatrzyć się w dj słuchawki zamknięte – pozwalają one na izolację słuchanej muzyki od dźwięków otoczenia. Przyzwoite słuchawki to koszt średnio od 150 do 300 zł. Za słuchawki wyższej klasy zapłacisz 500 – 800 zł.

Oświetlenie na wesele

Tutaj także jest spore pole do manewru. Jeśli zaczynasz swoją pracę jak DJ na wesele to zapewne Twoje środki są ograniczone. Sugeruję zakup kilku reflektorów lub listw LED. Do tego warta dokupić 2 lub 4 ruchome głowy. Ceny takich urządzeń w ostatnich latach mocno spadły. Urządzenia mniejszej mocy jesteś w stanie zakupić za kilkaset złotych za sztukę. Ruchome głowy dużej mocy i o większej ilości możliwości to już wydatek średnio między 1500 a 3000 zł za sztukę. Pamiętać należy o kontrolerze DMX. Takie urządzenie umożliwi nam programowanie płynnych ruchów i różnych sekwencji kolorystycznych oraz wykorzystanie wszystkich funkcji ruchomej głowy. DMX służy także do sterowania innych urządzeń (reflektory, efekty, lasery, skanery).

Spośród wielu producentów oświetlenia dla DJ wyróżnić musimy:

 • Showtec,
 • American DJ,
 • Evolights,
 • Euroliote,
 • Chauvet.

Dym na wesele

Maszyna do dymu na wesele to także wydatek warty poniesienia. Dzięki dymowi na imprezie będą widoczne wiązki nawet słabszych urządzeń oświetleniowych. Jeśli masz trochę większy budżet możesz pomyśleć nad maszyną do wytwarzania mgły (hazer lub fazer). Dzięki niej dym jest rzadki i rozdmuchany, więc praktycznie niewidoczny dla ludzkiego oka, ale spełnia swoją rolę powodując załamanie wiązek świateł.

Stanowisko DJ na wesele

Coraz więcej sali weselnych nie ma przygotowanych stolików dla DJ na wesele. Zatem warto zaopatrzyć się w mobilnym stolik lub stanowisko. Poza tym że będziesz niezależny od restauracji czy sali weselnej, to możesz wizualnie profesjonalnie wyglądać w oczach klientów.

Akcesoria i dodatki

Kupując sprzęt dla DJ na wesele nie możesz zapomnieć o kilku ważnych dodatkach. Są to między innymi statywy na kolumny i na światła oraz niezbędne okablowanie. Przewody XLR, przewody zasilające, kable typu RCA, przedłużacze 230V. Pamiętaj że zawsze warto mieć kable w rezerwie, gdyż nie wiadomo jak daleko napotkasz gniazdka zasilające na sali.

Muzyka na wesele

Mówiąc o dj sprzęcie nie zapominajmy także o czymś, czego być może nie widać, ale jest to podstawa udanego wesela. Jest to muzyka dla DJ na wesele. Kiedyś na płytach vinylowych, taśmach szpulowych, kasetach magnetofonowych, płytach CD,a teraz…głównie w MP3. DJ wodzirej na wesele powinien posiadać oryginalny repertuar muzyczny wysokiej jakości.

DJ sprzęt podsumowanie

Zaplecze techniczne dla didżeja na wesele to niemała inwestycja. Z biegiem czasu zobaczysz jak sprzęt pochłania swoje środki finansowe. Żeby być na czasie i nie pozostać w tyle za konkurencją należy systematycznie zainwestować. Pamiętaj, żeby inwestować z głową, aby Twoje nakłady przełożyły się na wyższe ceny za usługę i zwrot poniesionych inwestycji. Równie ważne dla DJ na wesele jest, aby nie przeinwestować za dużych środków w sprzęt. Postaw się w roli klienta i przemyśl, czego oczekują osoby szukające Ciebie jako DJ na wesele.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *