Legalna muzyka dla didżeja
Publiczne odtwarzanie muzyki podczas imprez zorganizowanych podlega opłatom na rzecz artystów, o czym mogłeś przeczytać w tym artykule. Skąd kupować legalną muzykę dla DJ-a ? Tutaj dowiesz się jaką muzykę i na jakich zasadach DJ prowadzący wesele lub inną imprezę może odtwarzać publicznie ze swojego sprzętu. Każdy DJ prowadzący imprezy powinien mieć w swoich zasobach legalną muzykę. Legalnie nabyty repertuar przydaje się na imprezach firmowych, weselach, czy też w klubie.
Skąd kupować muzykę na imprezy ?

Aby prowadzić imprezę jako DJ / prezenter muzyczny, powinieneś używać oryginalnych płyt CD lub plików MP3 zakupionych w sklepach internetowych. Jeśli chodzi o płyty audio, unikać należy tych, na których widnieje napis “tylko do użytku prywatnego”.
Jeśli chodzi o pliki MP3 to naturalnie nie mogą być to pliki pirackie ściągnięte z sieci. MP3 kupujesz w sklepach, w których regulamin czysto i jasno określa, że zakupiona muzyka może służyć wyłącznie do użytku publicznego. Podsumowując w przypadku muzyki udostępnianej w serwisach internetowych decydujący jest zakres licencji, który zawarty jest w regulaminie danego serwisu. Należy zatem sprawdzić czy licencja ta obejmuje wszelkie prawa, w tym czy dane nagranie może być wykorzystywane publicznie, a nie wyłącznie prywatnie. Legalność zakupu utworów potwierdza dowód zakupu.
Portale z oryginalną muzyką dla didżejów

Najbardziej popularne portale z muzyką dla didżejów prowadzących imprezy to w Polsce “DJ Mix Club” oraz “DJ Promotion”. Jeśli chodzi o zasięg światowy, świetnym przykładem jest BeatPort. Istnieje szereg sklepów, z których zakupiona muzyka przeznaczona jest wyłącznie do użytku prywatnego. Są to przykładowo: Dance-Tunes.com, Muzodajnia, cyfrowy sklep muzyczny EMPIK.
Zwielokrotnianie nagrań

Tworzenie kopii bez upoważnienia twórcy utworu narusza prawa autorskie. Odpowiedzmy sobie na pytanie co to jest zwielokrotnianie ? Jest to tworzenie kopii książki, filmu, artykułu i innych dóbr, które są prawnie chronione.
Organizacje takie jak ZAiKS, STOART i ZPAV podjęły wspólną inicjatywę, która umożliwia zakupienie licencji na korzystanie ze skopiowanych nagrań. Obowiązek taki ciąży na didżejach, prezenterach którzy wykorzystują kopie utworów do publicznego odtwarzania.
Licencja na zwielokrotnienie utworów
Kopia utworu zrobiona z oryginalnej płyty czy innego nośnika może bez dodatkowych opłat być wykorzystywana tylko do prywatnego użytku. Wykorzystywanie kopii plików muzycznych do działalności powinno być skorelowane z uzyskaniem licencji. Tego jaki jest aktualnie koszt takowej licencji dowiesz się w siedzibie ZAiKS. Licencję wykupuje się proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku, czyli jeśli wykupisz ją na okres jednego miesiąca, zapłacisz jedną dwunastą kwoty. Licencję nabyć może osoba pełnoletnia, a przedłużenie jej odbywa się automatycznie po wpłacie składki na kolejny okres.
Wszystkie osoby, które korzystają z takiej licencji, raz na kwartał przesyłają raport zwielokrotnionych nagrań, na zasadzie tego raportu realizowany jest podział środków pomiędzy ZAiKS, ZPAV i STOART. Pytanie czy jest to opłata zasadna i pobierana w sprawiedliwy sposób ? Nie dzieli ona składki z uwzględnieniem ilości skopiowanych utworów, czyli zarówno didżej na imprezę robiący kopie 50 utworów, jak też i ten, który zrobi kopię 5000 utworów płacą taką samą kwotę. W przypadku “DJ Mix Club” masz możliwość podwójnego “ściągnięcia” każdej zakupionej piosenki, zatem odtwarzanie na dwóch oddzielnych playerach korzystających z różnych źródeł nie będzie wymagało tej licencji.
W przypadku nagrań w formacie MP3 zakupionych w serwisie internetowym BeatPort, którego regulamin pozwala na zapisanie nagrania na twardy dysk komputera lub jego skopiowanie na nośnik audio, nie ma konieczności uzyskania dodatkowej licencji na zwielokrotnienie od organizacji zbiorowego zarządzania. W przypadku kopiowania nagrań z oryginalnych nośników na HD lub CD-R, itp. taka licencja jest niezbędna, o ile regulamin sklepu nie mówi inaczej.
Licencja na zwielokrotnianie nagrań “parasolem ochronnym” dla piratów
Licencją na zwielokrotnianie absolutnie nie legalizuje pirackich plików ściągniętych z Internetu, ale część didżejów na imprezę uznaje ją jako rodzaj “immunitetu” na wypadek kontroli. Według mnie minusami tej licencji są:
- okresowość (co roku jesteśmy zmuszeni do płacenia kolejnej składki, nawet jeśli zasób zwielokrotnionych nagrań się nie zmienił),
- stosunkowo wysoki koszt – jeśli byłby on niższy z pewnością więcej osób rozważyłoby jej zakup.